Rok 2003


Zaczęła pomagać jako wolontariuszka Ania Olizarowicz, wkrótce zamieszkała na terenie Zakładu. Jako młoda osoba bardzo szybko nawiązała dobry kontakt z nastoletnimi wychowankami.


Robert pospawał i namalował tablice z powiększonymi literami do oznaczania czworoboku. Bardzo się przydają do treningów, Robert zabierał je nawet na zawody, aby ułatwić naszej młodzieży przejazdy w konkursach ujeżdżeniowych.


W maju Robert i Małgosia biorą udział w kilkudniowym szkoleniu dla trenerów pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Poprowadzący to Stephen Kiesewetter, członek Komisji Szkoleniowej IPEC, ówczesny trener kadry narodowej Niemiec w paraujeżdżeniu, a jednocześnie wicedyrektor słynnej niemieckiej Reitschule Warendorf.

Również w tym czasie Anna Domin bierze udział w dwudniowych Trzecich Ogólnopolskich Zawodach Jeździeckich Osób Niepełnosprawnych w Ujeżdżeniu.


Funio jako pies terapeutyczny przeszedł specjalistyczne kursy:




Ponadto Funio przez prawie 10 lat regularnie wspomagał zajęcia plastyczne, logopedyczne i edukacyjne w Przedszkolu Integracyjnym na Mokotowie.




Grzegorz Magiera był jednym z wielu uczniów którzy pomagali prowadzić konie...




Firma „Rekord” z Wrocławia użyczyła nam duży zielony namiot, który służył jako kryta ujeżdżalnia.



Jak widać Trzos był podporą sportu jeździeckiego w Laskach.




Hipoterapia dostała pomieszczenie w baraczku załatwionym przez pana dyrektora Jerzego Migurskiego i panią Marzenę Rogulską. Barak służył poprzednio jako miejsce dla robotników budujących hotel Mariott – dlatego tak jest teraz nazywany.


Rok 2004


Przyjechał Gucio (w papierach Jacht) koń z Fundacji Hipoterapia z Wolicy. Był szkolony przez Gochę w ramach programu „koń do hipoterapii” do pracy w tamtejszym ośrodku. Uwieńczeniem tych przygotowań był start Adama Zielińskiego na Guciu w zawodach parajeździeckich w Klubie Jeździeckim Aromer pod Warszawą.


Firma „Rekord” zamieniła zielony namiot, używany jako kryta ujeżdżalnia, na trochę mniejszy biały, Niestety wkrótce zostaje zniszczony przez nieznanych sprawców. Na próbę przyjechał koń Sepet. Właściciel chciał w zamian Banderę, ale jego koń poruszał się w zasadzie na trzech nogach.


W marcu powstał Klub Jeździecki „Tarant”, w ramach którego zawodnicy przygotowują się do uczestnictwa w zawodach parajeździeckich. Pierwsi członkowie to: Agnieszka Karwowska, Łempicka Marlena, Anna Domin, Grzegorz Magiera, Katarzyna Stachnik, Katarzyna Walaszek, Monika Mendel, Sylwester Szczur, Rafał Węsierski, Józef Stasiowski, Ewelina Zawiślak, Wojciech Dworzycki, Michał Jachimski, Artur Zieliński, Bartek Tomasiak.

Nawiązana została współpraca z Olimpiadami Specjalnymi Polska a w strukturach Klubu Tarant powstała sekcja Olimpiad Specjalnych.


Nazwa klubu została wymyślona przez Gochę i Roberta, oczywiście na cześć Trzosa. Nawet był podobno pomysł, żeby nazwać klub Trzos, ale były obawy, że mogłoby to się źle kojarzyć. Logo stajni wymyśliła żona Roberta, Ania Michalska (Logo używamy do tej pory).


W dniach 24-25 Kwietnia uczniowie z Lasek wzięli udział w Czwartych Ogólnopolskich Zawodach Osób Niepełnosprawnych Aromer Józefów Startowali: Anna Domin na Banderze, Michał Jachimski na Trzosie, Kacper Kotlarz na Trzosie, Grzegorz Magiera na Nataszy, Adam Zieliński na Nataszy.


Wcześniej przez trzy dni odbywało się szkolenie dla trenerów i zawodników prowadzone przez Jane Goldsmith z Wielkiej Brytanii, wieloletnią trenerkę reprezentacji i członka komisji szkoleniowej International Paralympic Equestrian Committee.


15 maja Robert i Gośka zorganizowali pierwsze towarzyskie Zawody dla uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach (włączone do programu Święta Ośrodka). W konkurencji ujeżdżenia startowali Artur Zień na Magnusie, Anna Domin na Banderze, Michał Jachimski na Trzosie, Grzegorz Magiera na Nataszy, Marlena Kowalewska na Magnusie, Kacper Kotlarz na Trzosie, Adam Zieliński na Nataszy. W biegu z przeszkodami mieli wystartować: Katarzyna Stachnik na Alexie, Kinga Wiśniewska na Guciu, Michał Filochowski na Trzosie, Ewelina Iwaniuk na Alexie, Józef Stasiowski na Neli, Agnieszka Karwowska na Nataszy, Aneta Wyrozębska na Guciu, Paulina Frączek na Banderze. W wyścigu sztafet mieli startować: Marlena Łępicka na Nataszy, Dawid Głowacki na Guciu, Dorota Wojeńska na Banderze, Kacper Kowalewski na Neli, Ewelina Zawiślak na Banderze, Paweł Misiak na Neli, Wojtek Dworzyński na Guciu, Piotr Rakowski na Aleksie, Karol Baran na Magnusie, Katarzyna Walaszek na Trzosie, Katarzyna Marek na Neli, Marysia Święcicka na Alexie. Niestety ostatnie konkurencje nie odbyły się z powodu przedłużających się przemówień i majowej gwałtownej ulewy. Jednak wysiłek organizacyjny był imponujący: Robert i Małgosia przygotowali siedem koni i dwadzieścioro siedmioro dzieci do zawodów !!!

W dniu 12 września w ramach Festynu w Laskach zorganizowaliśmy pokaz ujeżdżenia w wykonaniu naszych wychowanków.



Ania Olizarowicz skończyła kurs hipoterapii w czerwcu 2004 roku i zaczęła pracować w stajni (wcześniej była naszą wolontariuszką).


Dziewiątego października w Mazowieckim Mityngu Jeździeckim Olimpiad Specjalnych w Skrzeszewie brali udział: Monika Mendel, Michał Jachimski, Kasia Stachnik, Grzegorz Magiera, Adam Zieliński.




Rok 2005


Została sprzedana Bandera i Magnus, a doszła klacz Hyżna zakupiona przez Fundację Polsat. Była koniem po przejściach, minęło nieco czasu zanim odzyskała chęć do współpracy z człowiekiem.



W dniu 23 kwietnia odbyły się Pierwsze Towarzyskie Zawody Jeździeckie Osób Niepełnosprawnych o Puchar Dyrektora Centrum Rehabilitacji Edukacji i Opieki TPD „Helenów”.



Startowali: Józef Stasiowski, Marlena Kowalewska, Artur Zień, Katarzyna Kolendra, Ilona Pykosz , Damian Śledź, Grzegorz Magiera, Bartek Tomasiak, Wojciech Markiewicz, znacznie liczniejsza grupa pojechała jako kibice, i uczestniczyła w różnych konkursach (na przykład wiedzy o koniu). Oraz oglądała specjalnie przygotowane pokazy walk rycerskich, strzelania konno z łuku.


W maju w klubie Aromer odbyły się Piąte Ogólnopolskie Zawody Osób Niepełnosprawnych w Ujeżdżeniu. Startowali Kacper Kotlarz na Trzosie, Radek Kokolus na Guciu, Grzegorz Magiera na Nataszy, Adam Zieliński na Guciu. Przed zawodami, trzydniowe szkolenie dla zawodników i trenerów poprowadził Clive Milkins.


Dorota Makowiecka przyszła do Lasek na wakacyjne praktyki z SGGW. Po studiach rozpocznie pracę w laskowskiej hipoterapii.


W dniach 6-8 października odbyły się Szóste Ogólnopolskie Zawody Osób Niepełnosprawnych w Ujeżdżeniu, oraz Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych. Startowali Kacper Kotlarz na Trzosie, Radek Kokolus na Hyżnej, Marlena Kowalewska na Trzosie, Michał Jachimski na Trzosie.


Stajnia terapeutyczna w Laskach po raz pierwszy uzyskała PATRONAT Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego i utrzymuje go do dziś :). Oznacza to między innymi,, że jesteśmy pod merytorycznym nadzorem PTHip, które reprezentuje Polskę w ogólnoświatowej organizacji The Federation of Riding for the Disabled International i realizujemy zabiegi hipoterapeutyczne zgodnie z obowiązującymi standardami zawartymi w Kanonach Polskiej Hipoterapii.


Postawiono namiot wojskowy z demobilu który miał służyć jako kryta mini-ujeżdżalnia, niestety okazał się za mały. Został bardzo korzystnie umiejscowiony, między stajnią a baraczkiem Mariotem. Wykorzystywany był do przechowywania słomy i siana. Niestety po kilku latach zawalił się pod naporem śniegu i na tym miejscu powstała wiata na maszyny rolnicze i samochody.


Małgosia wyszkoliła swojego psa Szekspira miedzy innymi do dogoterapii, oddała go później w dobre ręce, ale jego syn William w 2012 roku został psem terapeutycznym i jest ulubieńcem laskowskich dzieci.


Pierwsza WIGILIA zorganizowana w stajni dla dzieci Laskowskich, na której był obecny ksiądz biskup Piotr Libera.


Rok 2006


Koń Jacht (Gucio) trenowany przez Małgosię dla Wolicy wyjechał.


Jeźdźcy z naszego Klubu Jeździeckiego ( Sylwester Szczur, Marcin Muchyński, Radosław Kokolus, Katarzyna Stachnik, Jlona Pykosz, Joanna Błońska, Michał Jachimski, Arkadiusz Wardziak, Józef Stasiowski, Kacper Kotlarz, Marlena Kowalewska, Michał Jachimski, Arkadiusz Wardziak, Aneta Wyrozębska, Arnika Bukowska, Marcin Muchyński, Jakub Krajza ) pojechali na Torwar i oglądali Międzynarodowe zawody jeździeckie w randze Finału Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej w Skokach przez Przeszkody oraz Ujeżdżeniu. Dodatkową atrakcją były pokazy wyszkolenia koni, woltyżerka, wyścigi zaprzęgów.


W kwietniu wyjeżdżamy na Drugie Towarzyskie Zawody Jeździeckie Osób Niepełnosprawnych o Puchar Dyrektora Centrum Rehabilitacji Edukacji i Opieki TPD „Helenów”. Udział wzięli Aneta Wyrozębska, Ilona Pykosz, Marlena Kowalewska, Radek Kokolus, Marcin Muchyński, Józef Stasiowski, Katarzyna Stachnik, Bartek Radomski, Radek Kokolus, Kacper Kotlarz, Jakub Krajza, Arnika Bukowska.


Gocha urodziła Filipa i poszła na urlop, zastąpiła ją w pracy Dorota Kossowska.


W dniu Świętego Huberta patrona myśliwych i jeźdźców, Ania i Robert zorganizowali dla członków klubu Tarant "Pogoń za lisem". Uczestnicy grupami jeździli konno po lesie i szukali odblaskowych jaskrawych zawieszek. Lisie kity zorganizowane przez Anię Olizarowicz zdobyli Ilona Pykosz i Radek Kokolus. Młodsi wychowankowie już bez koni, mieli w baraczku "Pogoń za rysiem".



W dniach 24-26 listopada odbyły się Mistrzostwa Polski Osób niepełnosprawnych. Startowali Radek Kokolus na Nataszy, Marlena Kowalewska na Trzosie, Aneta Wyrozębska na Nataszy, Arnika Bukowska na Trzosie.




Na początku grudnia dostaliśmy zaprosznie na wspólną uroczystą wigilię w siedzibie bródnowskiej fundacji "Hej Koniku". Wybrali się Ania z Robertem, a razem z nimi przeszło dwadzieścioro uczestników zajęć hipoterapii.